Każdy rodzic pragnie aby jego dziecko miało piękne zęby. Warto o tym pomyśleć zawczasu, a w przyszłości dziecko na pewno będzie za tę pomoc wdzięczne.

 

Ortodoncja w Wejherowie

– W naszym centrum stomatologicznym leczymy wady zgryzu u dzieci i młodzieży przy użyciu aparatów ruchomych, czyli zdejmowanych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Ortodoncja – Rodzaje aparatów

 

 

Zajmujemy się także profilaktyką ortodontyczną w przypadku uzębienia mlecznego. Niezwykle istotne jest aby wady zgryzu zostały zauważone i zdiagnozowane jak najwcześniej. Dzięki temu możliwe jest leczenie w najlepszym okresie wzrostu pacjenta (6-12 r.ż.) – tzw. wczesne leczenie ortodontyczne.

 

Wady zgryzu potrafią skutecznie szpecić uśmiech i pogarszać kontakty międzyludzkie. Mogą negatywnie wpływać na psychikę nie tylko w okresie dorastania, ale także w dorosłym życiu. Ponadto nieprawidłowe kontakty zębów znacząco przyczyniają się do wzrostu występowania próchnicy, poprzez problemy z prawidłowym oczyszczaniem uzębienia, powodują choroby przyzębia oraz przeciążenia zębów i stawów skroniowo-żuchwowych.

 

Prowadzą do patologicznej utraty tkanek zębów poprzez nadmierne ich ścieranie. Bywa też, że uniemożliwiają leczenie protetyczne (np. wykonywanie koron czy mostów), chirurgiczne czy nawet zachowawcze. Zmieniają także rysy twarzy na mniej korzystne.

 

Warto zadbać o uśmiech dziecka już w momencie gdy zauważy się nieprawidłowości w ułożeniu zębów mlecznych. Wówczas możliwa jest profilaktyka ortodontyczna w celu skrócenia lub wyeliminowania leczenia aparatem ortodontycznym w przyszłości.

 

Gdy zauważy się nieprawidłowo ustawione pierwsze zęby stałe, to najprawdopodobniej konieczne będzie leczenie. Najlepszym okresem leczenia aparatem ruchomym jest przedział wiekowy 6-12 lat, kiedy dziecko szybko i intensywnie rośnie, co pozytywnie wpływa na postępy w eliminacji wad zgryzu. Warunkiem skuteczności jest systematyczność w noszeniu aparatu.

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty:

  • Obserwuj dziecko. Czy ma jakieś nawyki? Może ogryza paznokcie, wkłada długopisy, ołówki, kredki do buzi? Ssie smoczek, palec czy policzki? Nagryza i wciąga dolną wargę lub często podpiera przy siedzeniu brodę? Oddycha przez usta czy nos? W jakiej pozycji śpi w nocy? Te wszystkie przyzwyczajenia są bardzo ważne i mogą wpływać na tok leczenia ortodontycznego.
  • Jeżeli dziecko miało wykonywane jakieś zdjęcia rtg w obrębie głowy, zabierz je ze sobą na wizytę.
  • Przyjdź z dzieckiem do ortodonty w Wejherowie. Porozmawiamy, zdiagnozujemy ewentualne problemy i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

Wordpress themes JazzSurf